Przed Tobą być może daleka podróż w nieznane, a Ty obawiasz się o jej finał. Nie stresuj się, tylko sprawdź, co wiedzą na ten temat fusy.
Wróżenie z fusów kawy należy do technik wizjonerskich. Jest ściśle spokrewnione z krystalomancją (widzenie obrazów w szklanej kuli) i ze staropolskimi wróżbami lania wosku. Ma wielowiekową tradycję. Sposób ten jest szczególnie popularny na terenach Iranu, zamieszkałych przez ludność armeńską, także wśród Turków, Greków oraz Bułgarów.
Kawa jak mąka
Osoba zwracająca się do wyroczni fusów musi mieć ku temu wyraźny i konkretny powód. Podobnie jak w przypadku wyroczni starogreckich odpowiada ona na konkretne frapujące pytanie, a nie mówi o losach człowieka w ogóle. Na przykład osoba wybierająca się w podróż może zwrócić się do wyroczni z pytaniem o jej przebieg i finał.
Warto pamiętać, że najkorzystniejszym dniem na tego typu wróżenie jest piątek, nieodpowiednimi zaś – sobota i niedziela.
Tradycja nakazuje, aby nie wróżyć z fusów kawowych po zachodzie słońca, ze względu na brak o tej porze dnia potrzebnej energii, bez której obraz wyłaniający się z fusów jest mało czytelny.
Czynność picia kawy powinna mieć choć trochę charakter rytualny. Dlatego też nie należy się przy tym kłócić i spierać. Osoba pijąca kawę powinna myśleć o swoim problemie czy wątpliwości, z którymi przyszła do wyroczni.
Do wróżenia należy używać fusów pozostałych po wypitej (ale nie do ostatniej kropli) kawie. Filiżanka oraz spodek muszą być białe. Natomiast ich kształt powinien być obły, bez żadnych ostrych załamań. Zaś kawa – bardzo drobno zmielona, prawie jak na mąkę.
Lustra, chmury i drogi
Po odpowiednim sposobie przelania fusów z filiżanki na spodek wizjoner może przystąpić do obserwacji i interpretacji powstałego obrazu w obydwu naczyniach. Każdy osad z fusów przedstawia wielość motywów. Są wśród nich stałe, jak: lustra, chmury i drogi. Białe pola (lustra) oznaczają to, co pozytywne, ciemne pola (chmury) mówią o tym, co negatywne. Drogi powstają zawsze wtedy, gdy w filiżance ściekająca kropla kawy zmyje cząstki kawowego osadu. Ich kształty mogą być długie, krótkie, prostolinijne, kręte, okrążające, szerokie lub wąskie.
Czasem pojawia się wyraźny rysunek litery mający wskazywać na imię (rzadziej nazwisko) osoby związane z obrazem, w który litera jest wkomponowana. Często pojawiają się cyfry. Mogą one oznaczać dzień, w którym najprawdopodobniej coś się wydarzy. Obrazy powstałe na dnie filiżanki mówią o stanie psychicznym pytającego, określają obawy i niepokoje, zwłaszcza te głęboko skrywane, a nawet nieuświadomione. Niekiedy pojawiają się całe ludzkie sylwetki, także obrazy ich popiersi i głów. Należy dokładnie się tym motywom przyjrzeć i wychwycić charakterystyczne cechy. Bo na przykład postać leżąca może symbolizować chorobę.Nierzadko z fusów tworzą się motywy zwierzęce i roślinne. Jednak do ich interpretacji potrzebna jest choćby niewielka znajomość symboliki obrazów, podobnie zresztą jak w przypadku umiejętności odczytywania snów.