Strach paraliżuje. Gniew powoduje napady furii. Ale te negatywne emocje nie tylko demolują naszą psychikę. Rujnują też nasze zdrowie.
[IMG type="MEDIUM" src="1052_1268914424.jpg" zoom="YES" class="fleft" folder="content"] W niezwykłym dziele o nazwie „Żółtego Cesarza księga medycyny wewnętrznej” można przeczytać o Siedmiu Emocjach wywołujących totalne rozregulowanie organizmu. I choć księga powstała w Chinach w II wieku przed naszą erą, informacje w niej zawarte są nadal aktualne. Ba, można rzec, że dopiero teraz medycyna zachodnia przyznaje im rację. Ale jak to mówią – co się odwlecze, to nie uciecze – dlatego także i my poznajmy, które emocje negatywnie wpływają na nasze zdrowie.
Gniew
Wybuchy gniewu niszczą wątrobę. Filtruje ona w organizmie krew, usuwa z niego szkodliwe produkty przemiany materii, zaopatruje w witaminy, wytwarza żółć, która trawi tłuszcze, i w ogóle ma bardzo ważne zadania do wykonania. Gdy wpadamy we wściekłość, cała ta procedura zostaje zachwiana i wątroba zaczyna źle pracować. „Uważaj, bo żółć się w tobie wzburzy” – mówią do furiatów ich bliscy. I mają rację, bo inaczej doprowadzi to do poważnych chorób, np. kamicy żółciowej.
Lęk
Jeśli żyjemy w nieustannym strachu, najbardziej szkodzimy swoim nerkom. I tracimy kontrolę nad pęcherzem. Tak jak robią to małe dzieci siusiające podczas snu do łóżek. W takiej sytuacji lekarz medycyny chińskiej od razu postawiłby diagnozę: „lęk”. Ale lekarze z klasycznej przychodni nadal widzą ten problem inaczej... A my zróbmy wszystko, by opanować strach, bo możemy nabawić się poważnych chorób nerek.
Żal
Głęboki, trwający latami żal szkodzi sercu. Powoduje ulatnianie się z organizmu życiowej energii. Już nawet niektórzy lekarze uważają, że ludzie epatujący żalem są bardziej podatni na najróżniejsze choroby, w tym tak groźne dla życia nowotwory. Według chińskich medyków żal to również smutek i pesymizm, a taka postawa życiowa bardzo niekorzystnie odbija się na kondycji serca.
Niepokój
Niekorzystnie wpływa na płuca. Płytki i krótki oddech pojawiający się w chwilach zaniepokojenia jest jego objawem. Szwankują nie tylko płuca, ale również jelito grube, które jest z nimi połączone. Niepokój osłabia cały organizm, powoduje, że częściej chorujemy i łapiemy najróżniejsze infekcje.
Przerażenie
Pojawia się nagle. Najbardziej szkodzi sercu, a potem nerkom. Jeśli przerażenie nie zostanie szybko zlikwidowane, przerodzi się w lęk. A to doprowadzi do zburzenia odporności w całym organizmie.
Skupienie
Nie chodzi wcale o skupienie twórcze, tylko o jakąś obsesyjną myśl tkwiącą od dawna w głowie. Owa negatywna koncentracja wywołuje problemy z trzustką i śledzioną. W efekcie dopadają nas nieustanne bóle brzucha.
Radość
Wydawać by się mogło, że tego typu emocja wcale nie jest negatywna. Ale innego zdania są lekarze medycyny chińskiej. Uleganie gwałtownej radości osłabia... serce. Także medycynie zachodniej znane są przypadki ataków serca w momencie otrzymania dobrej wiadomości lub informacji o dużej wygranej na loterii. Bo lepiej mieć pogodę ducha na co dzień, niż okazywać radość tylko czasami, gdy znajdzie się ku temu ważny powód.