Czujecie się wciąż zmęczeni, macie coraz mniej energii i coraz gorsze zdrowie, wypadają wam włosy, a na domiar złego kompletnie straciliście ochotę na seks? Tylko jedno postawi was na nogi: żeń-szeń! Od wieków leczą się nim Chińczycy, teraz kolej na nas.
Na Dalekim Wschodzie wierzono, że podarowali go ludziom sami bogowie. A im bardziej jego korzeń przypominał sylwetkę człowieka, tym miał większą leczniczą moc. W Chinach żeń-szeń znany był już 4 tys. lat temu. W owych czasach wiedzę o jego uprawie mogli zgłębiać tylko członkowie dynastii cesarskich. Kradzież rośliny karano śmiercią. Jeden z chińskich władców utrzymywał nawet 10-tysięczną armię, której jedynym zadaniem było strzec pól uprawnych! Do Europy roślinę tę w XIII wieku sprowadził Marco ze swej wyprawy do Chin. Była kilkanaście razy cenniejsza od złota. Żeń-szeń to niewielka bylina występująca w lasach Korei i północno-wschodnich Chin, spotykana również na Kaukazie i Ukrainie. Za najcenniejszą odmianę uchodzi żeń-szeń właściwy. Jego botaniczna nazwa, Panax ginseng (łac. panaceum; chiń. korzeń człowiek) podkreśla dobroczynne właściwości rośliny. Od tysięcy lat uważano ją za środek na każdą chorobę.
Co daje mu moc
Głównie tzw. ginsenozydy. Są to związki, dzięki którym hemoglobina we krwi człowieka szybciej przyłącza tlen podczas wysiłku i lepiej zaopatruje w niego poszczególne organy. W rezultacie zostajemy doładowani energią, nabieramy sił, stajemy się sprawniejsi fizycznie i umysłowo. Najwięcej ginsenozydów znajduje się w korzeniu rośliny. Żeń-szeń zawiera również aminokwasy, witaminy (B1, B2, B12, C, E, niacynę) i związki mineralne (żelazo, wapń, magnez, fosfor oraz mangan). Po pewnym czasie przyjmowania żeń-szenia większość ludzi czuje się lepiej. Ten cudowny korzeń ma działanie wielokierunkowe.
Na co zażywać
Zwiększa odporność na infekcje bakteryjne (grypa) i wirusowe (zaziębienia). Leczy choroby krążenia: zmniejsza ciśnienie krwi i poziom cukru; pobudza pracę serca. Przeciwdziała miażdżycy: obniża poziom trójglicerydów i złego cholesterolu. Zauważono, że osoby zażywające go regularnie rzadziej zapadają na niektóre nowotwory, m.in. wątroby, krtani i płuc. Dzięki żeń-szeniowi stajemy się bardziej odporni na stres i mniej się męczymy. Zaleca się go osobom osłabionym i tym, które muszą utrzymywać organizm na wysokich obrotach: studentom podczas intensywnej nauki (poprawia pamięć i koncentrację), sportowcom przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Polecany jest osobom starszym. Spowalnia starzenie się organizmu, pomaga zachować sprawność fizyczną i umysłową, łagodzi objawy menopauzy i andropauzy, pomaga być aktywnym do późnych lat. Jeśli tylko macie kłopoty w sypialni, sięgnijcie po żeń-szeń. Znakomicie zwiększa apetyt na seks!
Skąd go wziąć
Najlepiej żuć kawałki korzenia. Wysuszone kawałki kupisz w sklepach ze zdrową żywnością oraz w internecie. Kuracja miesięczna – 30 g korzenia – kosztuje ok. 60 zł.
W aptekach kupisz (bez recepty) wyciąg z żeń-szenia wzbogacony o witaminy i minerały. Preparaty mają postać kapsułek, tabletek i płynu. Jest ich wielki wybór, np. Żeń-Szeń (ok. 14 zł), Maxivit z żeń-szeniem (ok. 37 zł), Panax Ginseng (ok. 57 zł), Bodymax Plus (ok. 111 zł). W aptece pomogą wybrać. Uwaga: nie każdy może zażywać żeń-szeń, m.in. osoby z nadciśnieniem i chorobami serca, kobiety w ciąży. Wcześniej spytaj lekarza!