Według starych receptur kwiaty i liście dziurawca najlepiej zbierać od 24 czerwca, czyli od święta Jana Chrzciciela. Chyba nie ma lepszego leku na skołatane nerwy prosto z naszych łąk...
Być może niewiele osób wie, że większość leków uspokajających i nasennych ma w składzie wyciąg z dziurawca. Po co zatem przepłacać, skoro ten sam lek rośnie na łące? Tym bardziej że w ostatnich naukowych badaniach prowadzonych w Austrii potwierdzono, że aż 67 proc. pacjentów z łagodną i średnią depresją po kilku tygodniach picia naparu z dziurawca wróciło do zdrowia.
Ku radości
Dziurawiec to środek uspokajający, idealny w przypadkach nerwowości, depresji, przemęczenia i w kłopotach ze snem (także w menopauzie). Właściwości te zawdzięcza hyperycynie, która obniża ciśnienie krwi, zmniejsza uszkodzenia naczyń włosowatych. Kwiaty i liście dziurawca zwyczajnego pomagają również we wszelkich nerwobólach, w tym nerwu trójdzielnego, rwie kulszowej, gośćcu, przy bólu pleców, głowy i w dolegliwościach reumatycznych.
Wyleczy od środka
Napar lub olej z dziurawca to prawdziwy balsam na nadwyrężoną wątrobę i obolały woreczek żółciowy. Pomaga przy wrzodach żołądka, działa moczopędnie, redukuje zatrzymywanie się płynów w organizmie oraz przyspiesza eliminację toksyn z moczem. Jest pożyteczny w leczeniu skazy moczanowej i zapalenia stawów. Posiada właściwości wykrztuśne.
Jak go poznać?
Liść dziurawca oglądany pod światło sprawia wrażenie podziurawionego szpilką. W rzeczywistości te maleńkie otworki to zbiorniczki olejku lotnego – od nich wzięła się nazwa ziela. Łatwo też można poznać dziurawiec, rozcierając kielich kwiatu na grzbiecie dłoni. Na skórze pozostanie czerwono-fioletowy ślad.
Recepty na dziurawca:
* NAPAR
Zalej 2 łyżki suszonych kwiatów i liści dziurawca półtorej szklanki wrzątku, zostaw pod przykryciem na 30 min, następnie przecedź i pij 2–3 razy dziennie po pół szklanki, 20 min przed jedzeniem. Stosuj napar, gdy odczuwasz niepokój, lęki, napięcia nerwowe, drażliwość lub emocjonalne dołki, w szczególności związane z menopauzą lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
* NALEWKA
Pokruszone suszone ziele zalej w słoju spirytusem, szczelnie zamknij, odstaw na 7 dni. W tym czasie kilkakrotnie potrząsaj słojem. Po tygodniu nalewkę przecedź i rozlej do czystych butelek. Przechowuj w ciemnym miejscu i pij po 1–2 ml dziennie. Nalewka z dziurawca zmniejsza objawy depresji. Pomaga przy lekkiej bezsenności i przy migrenie. Działa żółciopędnie, żółciotwórczo i przeciwzapalne, można ją stosować zewnętrznie na rany i do płukania gardła. Na moczenie nocne podawaj dziecku 5–10 kropli nalewki na noc.
* ZAPARZONY OLEJ
Weź: 2 szklanki oliwy, 50 g świeżych kwiatów dziurawca zebranych w słoneczny, suchy dzień, zalej 2 szklankami oliwy w litrowym słoju z ciemnego szkła. Trzymaj z dala od światła, mieszając regularnie. Maceruj przez 2 miesiące, następnie odcedź, używając gazy. Aby zakonserwować olej, dodaj do zawiesiny 5 proc. olejku z lawendy. Olej leczy oparzenia, kontuzje, reumatyzm. Używaj go do smarowania ran, obolałych mięśni i stawów; pomaga na hemoroidy. Możesz też przyjmować go doustnie na te same dolegliwości, na które pomaga napar z dziurawca. Idealnie leczy wrzody żołądka.
Uwaga na słońce!
Koniec czerwca to idealny moment, by zbierać i suszyć dziurawiec, który pomoże nam w słotne, jesienne i zimowe wieczory. Lecz jeśli chcesz pić dziurawiec już teraz, latem, pamiętaj, by herbatkę parzyć przed snem, a na urlopie i przed kąpielami słonecznymi – w ogóle jej unikać. Dziurawiec powoduje wzrost wrażliwości skóry na promienie słoneczne i możesz opalić się w szpecące cętki, które w dodatku trudno usunąć. Kuracji dziurawcem nie powinny przeprowadzać kobiety w ciąży ani matki karmiące. To silnie działające zioło. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, zapytaj lekarza, czy możesz je połączyć z dziurawcem.