Dziarska żurawina
Taka mała, a niestraszne jej szarugi i pierwsze przymrozki. Im zimniej, tym bardziej kraśnieje, dodając smaku jesiennym potrawom. I tak niemal do końca listopada… Później zostaje nam w postaci suszonej oraz jako domowe pyszności słoiczkowe. To naturalny eliksir młodości, niezwykle silny przeciwutleniacz, jedno z najlepszych źródeł witaminy C. Cierpkość tego wyjątkowego owocu możesz łagodzić solidną porcją miodu, gęstym sokiem jabłkowym, owocowymi syropami. Żurawina to bardzo skuteczny sposób na infekcje dróg moczowych. Regeneruje też naturalną florę przewodu pokarmowego, która cierpi, ilekroć musimy brać antybiotyki. Badania potwierdziły, że owoc ten w znacznym stopniu ogranicza ryzyko choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz podnosi poziom dobrego cholesterolu. Z żurawiną panie łagodniej znoszą menopauzę, rzadziej dopada je opryszczka. Lek na całe zło!
Domowy żurawinowy sok
Weź:
3 szklanki dojrzałych (ciemnoczerwonych) owoców żurawiny,
4 łyżki miodu rzepakowego,
2 słodkie soczyste gruszki,
5 dużych słodkich jabłek,
szczyptę cynamonu oraz ewentualnie nieco brązowego cukru i wody mineralnej do rozcieńczenia soku (jeśli wyda ci się zbyt esencjonalny).
Umytą żurawinę przetrzyj przez drobne sito. Połącz z miodem i szczyptą cynamonu. Obrane gruszki i jabłka podziel na cząstki i przeciśnij przez sokowirówkę. Połącz z miodowo-żurawinowym musem. Porządnie wymieszaj. Dodaj wody i brązowego cukru, jeśli odczuwasz taką potrzebę. Pasuje tu również lekki klarowny sok z białych winogron. Podawaj w temperaturze pokojowej.
Jesienna niespodzianka
Weź:
1 ½ szklanki dojrzałych żurawin,
½ łyżeczki cynamonu,
6 jabłek szarlotkowych (np. szara reneta),
3 płaskie łyżeczki skrobi kukurydzianej,
czubatą szklankę brązowego cukru,
2 łyżki łagodnego miodu,
szklankę zmielonych orzechów włoskich i laskowych (mieszanka),
¹⁄³ kostki masła,
czubatą szklankę mąki,
½ łyżeczki proszku do pieczenia,
szczyptę soli,
żółtko,
łyżkę gęstego jogurtu lub śmietany,
cukier puder do posypania i odrobinę masła do posmarowania formy.
Umyte żurawiny rozgnieć widelcem, posyp brązowym cukrem (niepełna szklanka) i przełóż do rondelka. Podgrzewaj na małym ogniu, aż puszczą sok i staną się miękkie. Dodaj cynamon. Zdejmij z ognia, dodaj miodu. Wymieszaj. Obierz jabłka i pokrój je na plastry. Przełóż do garnka, posyp resztą brązowego cukru i powoli podgrzewaj. Kiedy zaczną puszczać sok, oprósz je skrobią kukurydzianą i dokładnie wymieszaj. Jabłka powinny być lekko podduszone, szkliste. Wymieszaj je z przygotowanymi żurawinami. Dno okrągłej głębokiej formy posmaruj masłem i posyp orzechami. Masło połącz z żółtkiem, jogurtem, solą, proszkiem do pieczenia. Dosyp mąki i zagnieć ciasto. Rozwałkuj na placek. Do formy przełóż jabłka z żurawinami. Całość przykryj ciastem. Wierzch nakłuj w kilku miejscach widelcem i wstaw formę do gorącego piekarnika. Piecz w 180°C około 40 minut. Podawaj deser przestudzony, oprószony cukrem pudrem.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek