Prawda stara jak świat głosi: muzyka łagodzi obyczaje. Czy tylko? Muzyka z powodzeniem łagodzi coś więcej – rozmaite dolegliwości zdrowotne.
Pitagoras, uważany za ojca zachodniej medycyny psychosomatycznej, twierdził, że muzyka całego kosmosu kieruje życiem człowieka. Nazywał ją „muzyką ciał niebieskich”. Mówił, że znajduje odbicie w niektórych utworach muzycznych tworzonych przez ludzi. Zalecał ją jako antidotum na rozchwianie emocjonalne.
Współczesna psychologia też nie może się obejść bez muzyki. Badania wykazały, że słuchanie jej w szczególny sposób wpływa na świadomość. Udrażnia przepływ energii duchowej w organizmie i sprawia, że łapiemy lepszy kontakt ze swoim wyższym ja. Co więcej, specjaliści wykazali, że muzyka ma ogromny wpływ także na fizyczne funkcjonowanie organizmu – oddziałuje na ciśnienie i krążenie krwi, oddychanie i pracę mięśni.
Muzykoterapia pomaga przy leczeniu przewlekłych stanów bólowych, zwłaszcza u cierpiących na reumatyzm. Może też obniżyć poziom stresu i niepokoju, wspomóc proces nauczania i podnieść kreatywność. Ponadto muzyka wykorzystywana jest w leczeniu głuchoty i odzyskiwaniu mowy.
Instrumentalne remedium
Słuchanie właściwie dobranego repertuaru muzycznego może stanowić swoistą terapię dla organizmu. Powstał nawet spis klasycznych dzieł muzycznych, które wprowadzają harmonię z ośrodkami energii w ciele człowieka.
Muzyka uspokajająca:
J.S. Bach: „Koncert brandenburski nr 5”, F. Chopin: I Koncert fortepianowy i Walc a-moll,
W.A. Mozart: druga część X Symfonii, F. Schubert: druga część VII Symfonii, R. Wagner: Preludium do „Parsifala”.
Muzyka pobudzająca:
P. Czajkowski: pierwsza część Symfonii i „Walc kwiatów”,
J. Brahms: Intermezzo b-moll,
M. Ravel: Bolero, F. Mendelssohn--Bartholdy: „Śpiew wiosny”.
Muzyka uśmierzająca ból:
R. Wagner: Aria do Wenus z opery „Tannhäuser”, J. Brams: „Kołysanka”, C. Debussy: „Światło księżyca”,
I. Berlin: Alexander’s Ragtime Band.
Muzyka polepszająca trawienie:
J.S. Bach: Koncert d-moll na dwoje skrzypiec, B. Bartók: Sonata na skrzypce solo, L. van Beethoven: Sonata patetyczna, F. Liszt: Koncert fortepianowy, F. Mendelssohn-Bartholdy: uwertura Hebrydy,
W.A. Mozart: Sonata a-moll.
Na podstawie „Przewodnika po terapiach naturalnych”, wyd. Studio Astropsychologii.