Doba w rytmie Ajurwedy
Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała starożytną hinduską sztukę naturalnego leczenia za najlepszy sposób dbania o siebie.
Aby w pełni cieszyć się zdrowiem, konieczna jest wiara, że jest to możliwe. Człowiek musi świadomie pracować nad swoim umysłem, pielęgnować optymizm, radość i pozytywne nastawienie. Jeżeli nieustannie analizujesz błędy, które kiedyś popełniłaś, doprowadzi Cię to donikąd. Przeszłości nie możesz zmienić, wpływ masz wyłącznie na przyszłość. Jeżeli będziesz każdego dnia postępować mądrze i rozważnie, zapracujesz sobie na szczęście i dobre zdrowie.
Anna Forecka
Godzina po godzinie
* Człowiek jest najdoskonalszym i najbardziej skomplikowanym tworem natury, nie wolno mu jednak zapominać, że jest częścią przyrody i podlega jej prawom. Dlatego też powinien kłaść się przed godziną 22, budzić przed wschodem słońca.
* Dzień będzie udany, gdy rozpoczniesz go bez pośpiechu. Powoli wstań z łóżka, wypij szklankę ciepłej wody, aby uregulować pracę jelit, przystąp do porannej toalety. Po umyciu zębów oczyść także język (np. szczoteczką).
* Przed kąpielą lub prysznicem dobrze jest wymasować ciało olejkiem sezamowym. Wystarczą dwie łyżki – połowę oleju wmasuj energicznie w skórę głowy, używając dłoni, nie palców. Czoło masuj dłońmi w obu kierunkach, podobnie jak kark i szyję. Drugą część oleju wetrzyj w stopy, palce stóp masuj czubkami palców, podeszwy szybkimi ruchami do przodu i do tyłu. Odczekaj, aby olej się wchłonął, i umyj się letnią wodą.
* Po kąpieli wykonaj kilka łagodnych rozciągających ćwiczeń, potem, jeżeli czas na to pozwala, poświęć 20 minut na modlitwę i medytację.
* Zjedz lekki posiłek i przejdź do obowiązków dnia codziennego. Obiad zjedz między 12 a 14. Wybieraj zawsze pokarmy naturalne, dopasowane do Twojego typu organizmu. Posiłek powinien zawierać wszystkie sześć rodzajów smaków: słodki, kwaśny, słony, ostry, gorzki, cierpki. Jedz w spokojnym i przyjemnym otoczeniu. Po obiedzie odpocznij parę minut albo idź na krótki spacer.
* Późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem oddaj się medytacji i relaksowi. Zjedz lekką kolację. Przed pójściem spać nie oglądaj telewizji, staraj się wyciszyć i zrelaksować. Możesz pomedytować. Staraj się dobierać pożywienie właściwe dla swojego typu ciała. Ajurweda podkreśla jednak, że są produkty „czyste”, czyli sattviczne, które z czystym sumieniem polecić można każdemu człowiekowi. Należą do nich: mleko, owoce i soki owocowe, sezam, migdały, ghee (oczyszczone masło), ryż, pszenica, fasola mung (rodzaj fasoli uprawianej w krajach azjatyckich), kokos, pomarańcze, daktyle, miód.
* Nie tylko nasze pożywienie powinno być „czyste”, ale także stosunek do siebie i ludzi dookoła. Dbanie o równowagę w życiu i pogodny nastrój jest najlepszą profilaktyką chorób. Aby zachować spokój umysłu i przyjazne relacje z ludźmi, staraj się tolerować błędy innych, nie krytykuj ich postępowania, działaj z rozwagą, a nie pod wpływem impulsu, oraz codziennie znajdź czas na zabawę, humor, odpoczynek i miłe towarzystwo.