Wiele wakacyjnych kursów skierowanych jest do ludzi, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze sztuką i spełnić własne marzenia.
Jeśli twoim hobby jest rysowanie, być może zainteresuje cię plener malarski (4–10 lipca, okolice Janowa Podlaskiego, www.alcha.pl). A jeżeli marzy ci się stworzenie czegoś z gliny, dobrym pomysłem na urlop będzie warsztat „Ceramika – dotyk ziemi” (29 czerwca – 6 lipca, 12–19 sierpnia, Kotlina Kłodzka, www.artystyka.eu) otwarty również dla osób początkujących.
Podśpiewujący przy gotowaniu właśnie latem mogą rozwinąć swój wokalny talent, np. na XI Międzynarodowych Warsztatach Śpiewu Białego w Bieszczadach (25 lipca – 1 sierpnia, 3–10 sierpnia, Rzepedź, www.ovo.art.pl). Tam na pewno uda ci się uwolnić głos i zaśpiewać, jak to drzewiej bywało, prosto z brzucha. Zwolennicy mocniejszych wrażeń mogą się wybrać na szamańsko-dźwiękowe warsztaty z Shirlie Roden, piosenkarką i autorką innowacyjnych metod pracy ze śpiewem: „Matka ziemia i żywioły natury” (19–26 sierpnia, Jaworznik k. Częstochowy, www.agnieszkajurko.pl).
Ciało w ruch
Wakacje to też świetny moment, aby ruszyć ciałem. Zdecydowani na intensywną praktykę odnajdą się na jednym z wielu organizowanych obozów jogi. Możesz wybrać program i styl, który odpowiada twoim potrzebom, np. jogę kręgosłupa (wyszukiwarka warsztatów na www.joga-joga.pl). Jeśli wolisz najpierw oswoić się z jogą, ćwicz za darmo w swoim mieście w ramach wakacyjnego programu „Joga w parku” (www.jogawparku.pl).
Nieco mniej wymagające kondycyjnie będą na pewno obozy tai-chi (www.chentaiji.pl, www.ymaawarszawa.prv.pl, www.taichi.com.pl) lub warsztaty chi kung (22–26 sierpnia, Kazimierz Dolny, www.taichikung.pl).
Dla tych, którzy nie chcą się za bardzo zmęczyć, idealną opcją jest letni obóz z metodą Feldenkraisa (3–10 lipca, Burdąg, Mazury, www.metoda-feldenkraisa.pl). To bardzo delikatna forma pracy z ciałem, która pomaga głęboko się odprężyć i uporać ze szkodliwymi nawykami ruchowymi.
Miłośnicy tańca też znajdą, czego dusza zapragnie. Szkoły tańca oferują wyjazdy, na których nauczymy się konkretnego stylu (np. salsy). Kobiety chętnie wybierają zmysłowy taniec brzucha (różne terminy, Łochowice k. Krosna Odrzańskiego www.taniecbrzucha.pl).
Ośrodki rozwoju duchowego oferują z kolei mniej znane formy tańca i łączą go z innymi metodami. Na warsztatach „Zapisane w ciele” (3–9 sierpnia, Kotlina Kłodzka, www.artystyka.eu) posmakujesz m.in. tańca butoh, tańca 5 rytmów, a także muzykoterapii, a wszystko to przy muzyce na żywo.
Wszelkiego rodzaju zajęcia związane z ruchem znajdziesz też na III Festiwalu Integracji Ciała, Duszy i Umysłu (1–10 lipca, Nowe Kawkowo na Mazurach, www.tuiteraz.eu). Jego tematem przewodnim jest w tym roku właśnie ciało.
Sztuka życia
Czasem trzeba zacząć od kuchni. Bywa, że problemy zdrowotne zmuszają do wprowadzenia zmian w diecie i zainteresowania się tym, co jeść, żeby być zdrowym. Nauka gotowania, wykłady z tradycyjnej medycyny chińskiej oraz ćwiczenia energetyczne Vedo to program wyjazdu organizowanego przez Tao Zdrowia (10–14 sierpnia, Kazimierz Dolny, www.taozdrowia.pl).
Z kolei na warsztacie „Jivananda – ajurwedyjski sposób na życie” (28 sierpnia – 2 września, Kazimierz Dolny, www.alcha.pl) poznasz ajurwedyjskie zasady wybierania, przygotowywania posiłków i dbania o zdrowie oraz relaksacyjny masaż głowy i stóp.
Jeśli interesują cię natomiast niekonwencjonalne terapie, wybierz się na Festiwal Wegetariański (18–24 lipca, Kożyczkowo, www.wegetarianski.pl).
Poznaj siebie
Medytacja z pewnością niewiele ma wspólnego z wakacyjną rozrywką. Przyciąga jednak tych, którzy poszukują czegoś więcej i potrzebują przyjrzeć się swojemu życiu z lotu ptaka. Często właśnie w wakacje odbywają się warsztaty różnych szkół medytacyjnych, np. zen. Wiele osób decyduje się na trud związany z wielogodzinnym siedzeniem w nieruchomej pozycji. Spokój, jaki dzięki temu można zyskać, wynagradza wysiłek.
W ofercie wyjazdów można znaleźć też oferty niezwiązane z żadnymi szkołami medytacji, np. intensywny 6-dniowy wakacyjny „Trening uważności” (mindfulness), ukierunkowany na pozbycie się stresu i odkrycie pozytywnych emocji (10–17 lipca, Nowe Kawkowo, www.tuiteraz.eu), czy warsztat „Przebudzenie – głębiej” (25–31 lipca, Nowe Kawkowo, www.tuiteraz.eu).
Osoby, które mają zasobniejsze portfele i są w stanie podołać długiemu marszowi, mogą się wybrać na 2-tygodniową medytację w ruchu „Podróż w głąb siebie”, czyli pielgrzymkę prastarym szlakiem św. Jakuba, do słynnego Santiago de Compostela (4–19 sierpnia, Hiszpania, www.solaris-rozwojosobisty.pl).
Ci, którzy potrzebują zrobić remanent w duszy, związku czy przyjrzeć się swoim relacjom z ludźmi, do wyboru mają wiele warsztatów, od psychologicznych po ezoteryczne. Jeśli twoim tematem przewodnim jest miłość, być może zainteresują cię warsztaty tantry: „Dotyk raju – powrót do naturalnej seksualności” (21–28 sierpnia, Nowe Kawkowo, www.tuiteraz.eu).
Głodni ezoteryki z pewnością chętniej skorzystają z obozów typu: „Klucze szczęścia – diagnostyka karmy” (o zasadach działania karmy, 15–21 sierpnia, Bukowina Tatrzańska, www.mistycznabrama.net) czy „Cudowna moc aniołów” (trening nawiązywania łączności z aniołami, 23–29 sierpnia, Bukowina Tatrzańska, www.mistycznabrama.net).
Z kolei ci, którzy łakną przede wszystkim wiedzy, mogą wykorzystać urlop, by podszkolić się w magii. Interesująco brzmi: „Tydzień z tarotem” (11–17 lipca, Góry Świętokrzyskie, www.heliotrop.waw.pl), „Tydzień z numerologią kabalistyczną” (18–24 lipca, jw.).
Szamańskie ceremonie
Tradycjami i praktykami rdzennych ludów interesuje się wiele osób, a obozów, na których można je poznać, jest coraz więcej. To oferta dla tych, którzy kochają dziką przyrodę, zaakceptują niekoniecznie luksusowe warunki pobytu i są gotowi na mocną pracę ze sobą.
Na tradycji Tolteków opierają się warsztaty „Skok w drugie Ja” (5–7 sierpnia, Kotlina Kłodzka) i „Pochówek wojownika” (12–14 sierpnia, Kotlina Kłodzka). Z kolei obóz „W zgodzie z ziemią, naturą i sobą” (20–26 sierpnia, Kotlina Kłodzka) inspirowany jest różnymi naukami rdzennych plemion (wszystkie warsztaty: www.trzyzrodla.pl).
Aby zaczerpnąć u źródła i poznać członków starszyzny plemiennej, nazywanych Babciami i Dziadkami, warto wybrać się na Ceremonię Ognia, która odbędzie się na górze Ślęża (12 lipca). Zaraz potem, 13–16 lipca, można wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu: Zgromadzeniu Międzynarodowym z Babciami i Dziadkami w Kikowie (www.radastarszyznyokrazaswiat.blogspot.com).
Szczegółowe informacje o wymienionych obozach i warsztatach (ceny, program i warunki uczestnictwa) znajdują się na stronach internetowych.