Jeśli planujesz detoks na wiosnę, kąpiel oczyszczająca będzie znakomitym dodatkiem. Uwolni ciało od nadmiaru toksyn, a skórze zapewni zdrowy i ładny wygląd.
Skóra to nasze drugie płuca. Ciało usuwa poprzez nią mnóstwo zbędnych produktów przemiany materii. Jeśli nie oczyszczamy jej prawidłowo, pory są zatkane mikroskopijnymi martwymi cząsteczkami tłuszczów i rozkładanego przez bakterie potu. A to jedna z przyczyn powstawania skaz, krost i wągrów. Jeśli chcesz pomóc swojej skórze, rób sobie kąpiele oczyszczające.
Zalety hydroterapii
Gdy dodasz do nich masaż szczotką z naturalnego włosia, efekt będzie podwójny. Wzmocnisz i pobudzisz tkankę tłuszczową znajdującą się tuż pod powierzchnią skóry, poprawisz krążenie i udrożnisz pory. W ten sposób nie tylko zapobiegniesz cellulitowi, ale odciążysz też nerki, jelita i płuca. A w efekcie zyskasz lepszą kondycję fizyczną. Oczyszczone i otwarte kanaliki skórne uchronią Cię np. przed katarem, bo nie będzie konieczne usuwanie toksyn przez błony śluzowe nosa. Hydroterapia zapobiegnie też nadmiernej potliwości, bo otwarte pory efektywniej będą usuwać bakterie powodujące przykry zapach. Usunięcie toksyn z organizmu podniesie Twoją energię i witalność. I co ważne – skóra na całym ciele będzie jędrna, o zdrowym, pięknym odcieniu. Pamiętaj, że do tych kąpieli nie używamy mydła: weź wcześniej prysznic.
Glinkowe SPA
Wchłania zanieczyszczenia zalegające w tkankach i neutralizuje je. Po glinianej kąpieli skóra jest aksamitna i doskonale oczyszczona, poprawia się samopoczucie.
Do wanny wypełnionej w połowie ciepłą wodą (32–36°C) wsyp 100 g białej glinki (opakowanie 300 g można kupić w sklepach zielarskich i wystarcza na 3 kąpiele). Przebywaj w kąpieli 10 minut, opłucz wodą z glinką także twarz, bo świetnie działa na cerę, wygładza ją i nawilża. Nie spłukuj ciała, wytrzyj się tylko i połóż do łóżka.
Relaks ze szczotką
Rozgrzewa i ujędrnia ciało oraz pobudza przemianę materii. Możesz brać ją codziennie.
Napełnij wannę do połowy ciepłą wodą (32–36°C) i usiądź w niej. Miękką szczotką, najlepiej z naturalnego włosia, lub rękawicą kąpielową, masuj najpierw nogi, następnie biodra, brzuch, tułów i ręce. Po szczotkowaniu w kąpieli, która powinna trwać około 10 minut, nie wycieraj się, lecz włóż na mokre ciało szlafrok lub owiń się dużym ręcznikiem i połóż do łóżka. Przykryj się ciepło. Podczas pierwszego zabiegu używaj szczotki delikatnie, bo skóra może być wrażliwa. W kolejnych kąpielach możesz zwiększyć nacisk.
Lecznicza solanka
Aktywizuje wydzielanie skórne. Bierz ją nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
Do wanny wypełnionej ciepłą wodą (32–36°C) wsyp 2 kg zwykłej soli kuchennej, np. kłodawskiej, i spędź w tej kąpieli 10 minut. Nie spłukuj ciała, tylko wytrzyj się do sucha i połóż do łóżka. Zamiast zwykłej soli możesz dodać kilogram leczniczej soli bocheńskiej jodowo-bromowej (kupisz ją w aptece). Mieszanka soli i jodu stworzy namiastkę kąpieli morskiej.
Barbara Mitkowska
Gdy pogoda dopisuje, chodź boso po rosie. To najlepszy środek leczniczy na złe krążenie, zimne stopy, zaparcia i bóle głowy. To także sposób na piękną skórę. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, jako zabieg zastępczy wybierz brodzenie w zimnej wodzie.
Nalej do wanny tyle zimnej wody, by stopy były zanurzone najwyżej do kostek. Zabieg ie powinien trwać dłużej niż 3 minuty. Zacznij od minuty. Latem koniecznie chodź często boso – będziesz zahartowana i piękna.
Przed kąpielą czy prysznicem masuj skórę na sucho przez 5 minut. Szybko przyzwyczaisz się do tego zabiegu jak do mycia zębów. Masuj ciało rękawicą kąpielową lub szczotką z naturalnego włosia. Kupisz ją w specjalistycznych sklepach sprzedających szczotki (pytaj o taką z końskiego włosia – wciąż są produkowane).