To organ, na który zimą należy zwrócić szczególną uwagę. Nie tylko dlatego, że ich zapalenie może spustoszyć cały organizm. Zdrowe i mocne nerki są także źródłem potężnej energii życiowej.
Zima nas nie rozpieszcza. I co z tego, że w mieszkaniach ciepło, skoro na dworze jest bardzo zimno? A wyziębienie organizmu to pierwszy stopnień do zapalenia nerek i pęcherza moczowego – organów, które mogą nadszarpnąć funkcjonowanie całego organizmu, jeśli je zaniedbamy.
Ciepła strawa to podstawa
– Według medycyny chińskiej, która przypisuje każdemu z czterech naszych głównych organów jedną z pór roku, właśnie nerki związane są z zimą. I w tym okresie trzeba zwrócić szczególną uwagę na ten narząd. Jeżeli w nerkach powstanie stan zapalny, pojawią się dolegliwości w innych organach. Zainfekowane nerki rzutują na: kości, stawy, zęby, macicę, prostatę, jajniki, mieszki włosowe – mówi Ewa Kamińska, specjalistka od chińskiej kuchni pięciu przemian i detoksyzacji metodą dr. Josefa Jonasza z Czech.
Najważniejsze jest niedopuszczenie do wychłodzenia organizmu – należy zadbać o odpowiednio ciepłe ubranie. Rownie istotny jest właściwy sposób odżywiania.
Zimowa dieta powinna być inna niż w pozostałe pory roku. Należy wyeliminować lub ograniczyć pszenicę, nabiał krowi (mleko, masło, jogurty itp.) i cukier. Nie powinniśmy jeść także warzyw szklarniowych. Zamiast tego – tradycyjne polskie kiszonki: kapustę i ogórki. Surowe lub gotowane warzywa także są dozwolone, ale pod warunkiem, że pochodzą prosto ze wsi, kopcowane w ziemiankach. Unikać trzeba mrożonek ze sklepu!
Należy jeść trzy ciepłe posiłki, gotowane dłużej niż zwykle. To podniesie ich wartość energetyczną oraz ogrzeje organizm. Nie pijemy za to surowych soków, które go wychładzają.
Natomiast możemy jeść nieco więcej mięsa, zwłaszcza ci, którzy marzną nawet na niewielkim mrozie. Dobre będą także kasze: gryczana i jęczmienna, proso, ryż brązowy.
Ograniczmy sól, ale nie oszczędzajmy na innych przyprawach, zwłaszcza ostrych – pieprzu, papryce chilli, imbirze.
Starajmy się równoważyć wszystkie smaki: słodki, gorzki, słony, ostry i kwaśny. I pijmy często herbatkę z cienko pokrojonego imbiru zalanego wrzątkiem, gotowaną przez kilka minut. Silnie rozgrzewa i ma właściwości bakteriobójcze.
fot. shutterstock.com
Objawy zapalenia nerek:
* suchość w nosie,
* szumy w uszach,
* zaburzenia słuchu,
* zapalenie nerwu kulszowego,
* stany zapalne nerwów międzyżebrowych,
* paradontoza,
* bóle w biodrach.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego:
* pieczenie podczas oddawania moczu,
* sztywność karku,
* bóle bioder,
* krwawienie z nosa,
* skurcze łydek,
* bóle podudzi,
* brodawki na małym palcu,
* bóle pod kolanem,
* zatkany nos.
A to ciekawe!
Nerki dają człowiekowi najwięcej energii życiowej. Jej niedobór powoduje stany lękowe i depresyjne. Stosując odpowiednie przyprawy (szczególnie ostre, bo rozgrzewają), można tego uniknąć. Człowiek z mocnymi, zdrowymi nerkami to człowiek odważny, rozumny i zrównoważony.