Zimą i wczesną wiosną powinniśmy otoczyć je szczególną troską. Lepiej ich nie wychładzać, dobrze za to wzmacniać odpowiednio pożywieniem. Bo nerki pracują teraz na najwyższych obrotach.
W tradycyjnej medycynie chińskiej dużą wagę przywiązuje się do życia w zgodzie z prawami natury. Oznacza to między innymi, że powinniśmy dostosować sposób odżywiania do pór roku. W naszym klimacie, gdzie zima trwa wiele miesięcy, jest to szczególnie ważne. Brak odpowiedniej ilości rozgrzewającego i wzmacniającego pożywienia może obniżyć naszą odporność i stać się przyczyną częstych przeziębień.
Wraz ze zmianą pór roku zmieniają się potrzeby organizmu i nic dziwnego, że mamy teraz większą ochotę na rosół czy kiszonki. Zima według Chińczyków to czas przemiany wody związanej z nerkami, które o tej porze roku pracują na najwyższych obrotach. Jeszcze przez jakiś czas mogą zatem dawać nam się we znaki. Warto je wzmacniać odpowiednim pożywieniem, szczególnie jeśli wiemy, że są osłabione.
Co należy zatem włączyć do jadłospisu? Na nerki dobrze działają różne odmiany fasoli: czerwona, azuki, mung, groch włoski, czerwona i zielona soczewica. Nie zapominajmy też o zbożach, wskazana jest zwłaszcza kasza jęczmienna w różnej postaci (całe ziarna, pęczak, płatki). Korzystne są proso i ryż (najlepiej brązowy). Nerkom przysłuży się również niewielka ilość sfermentowanych pokarmów, np. kiszonki czy pasta miso. Pamiętajmy o zupach – te wskazane są
o każdej porze roku. Warto też polubić białą rzodkiew, która wspomaga oddawanie moczu i eliminuje toksyny. Ziółka dobrze wpływające na nerki to pokrzywa, rumianek i krwawnik pospolity.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sięgnij do książek na temat gotowania według pięciu przemian (B. Żak-Cyran, „Jedz i żyj zgodnie z porami roku”; B. Temelie, B. Trebuth, „Gotowanie według pięciu przemian”).
* Zdrowy napój
Przyrządzisz go z białej rzodkwi: utrzyj 2–3 łyżki stołowe świeżej rzodkwi, zalej filiżanką wrzątku i dodaj 2 krople sosu sojowego. Pij 2 razy dziennie.
Nerki wzmacnia również herbatka z bazylii: 1–2 łyżeczki suszonej bazylii zalej szklanką wrzątku. Odstaw na 10 min.
* Ćwiczenie poprawiające pracę nerek
Usiądź na podłodze, wyciągnij przed siebie obie nogi i chwyć rękoma za palce stóp (jeśli nie sięgasz, chwyć po prostu najdalej, jak możesz). Gdy poczujesz maksymalne rozciąganie, zatrzymaj się, rozluźnij i weź kilka głębszych oddechów.