Choć w pierwszym momencie budzi niepokój, tak naprawdę poczciwe z niej żyjątko. Wiedzieli już o tym medycy w starożytności. Poznała się na niej medycyna ludowa. Dziś przeżywa renesans. I niebezpodstawnie.
Hirudoterapia (hirudo z łac. – pijawka) to terapia, w której wykorzystuje się właśnie pijawki. Dawniej stosowano je po to, by upuścić „nieświeżą” krew z powodu choroby krwi i żył, a także przy problemach z krążeniem. Dziś ma dużo więcej leczniczych zastosowań.
Kiedy stosujemy?
Współcześnie zabiegi hirudoterapii stosuje się także przy chorobach serca, płuc i oskrzeli, przewodu pokarmowego, trudno gojących się ran (po tę metodę sięgają chirurdzy u pacjentów po operacjach przyszywania części ciała, dzięki czemu rany szybciej się goją), bólach głowy, a nawet przy nerwicach i depresji. Co takiego kryją w sobie te dziwne pasożyty? To sprawka m.in. hirudyny (rozrzedza krew), histaminy (rozszerza naczynia krwionośne) i substancji znieczulających znajdujących się w wydzielinie pijawek, którą po przyssaniu do ciała wpuszczają pod skórę.
To wcale nie boli
Sam zabieg nie należy do zbyt skomplikowanych, tym bardziej bolesnych – jakby się mogło wydawać. Rozpoczyna się go od przystawienia jednej pijawki w okolicy miejsca, które chce się wyleczyć. Warunek: skóra w tym miejscu musi być zdrowa i nieuszkodzona. Pijawki najpierw przytwierdzają się do ciała za pomocą przyssawek, następnie bezboleśnie przegryzają skórę mikroząbkami, wpuszczają przez ranę pod skórę wydzielinę i zaczynają wysysać krew, a kiedy napuchną, same odpadają.
Tylko szare mydło
Według tradycyjnej medycyny ludowej w całym procesie hirudoterapeutycznym należy zastosować tyle pijawek, aby na kilogram masy ciała chorego przypadała jedna pijawka. Współcześnie uważa się, że wystarcza ich o wiele mniej. Jeden seans trwa od 15 do 90 minut i zależy głównie od płci, wieku, schorzenia oraz miejsca przystawienia pijawek. Jeśli jest to uzasadnione, zabieg się powtarza.
Zdarza się, że pijawka nie chce się przyssać do ciała. Prawdopodobnie pacjent wydziela zapach, a pijawki bardzo tego nie lubią. Przed zabiegiem należy więc zrezygnować niestety z użycia perfum, dezodorantów i pachnących kosmetyków. Za to nie rusza ich szare bądź bezzapachowe dziecięce mydło.
Przeciwwskazania:
Hirudoterapii nie mogą być poddawane osoby chore na anemię, hemofilię, przyjmujące leki przeciwkrzepliwe, z niskim ciśnieniem tętniczym (90/60 lub nieco mniej), alergicy (hidurozwiązki wywołują uczulenia) oraz kobiety w ciąży i dzieci poniżej 10. roku życia (wyjątkiem jest tylko replantacja, czyli doszywanie części ciała).
UWAGA! W hirudoterapii wykorzystuje się tylko lecznicze pijawki hodowane w warunkach laboratoryjnych. Stosowanie pijawek pochodzących z naturalnych źródeł (torfowiska, bagna, jeziora) niesie ryzyko zakażenia niebezpiecznymi chorobami i pasożytami.