Pozbywasz się właśnie bożonarodzeniowego drzewka? I dobrze! Ale jedź też do lasu po świeże choinkowe igliwie. Bo drzemie w nim ogromna moc.
Zimowe miesiące to sprawdzian dla naszej odporności. Ale zamiast garściami łykać suplementy, które mają ją podnieść, wypróbujmy naturalne domowe kuracje. Na przykład sięgnijmy po garść świeżych igieł z choinki. Igliwie zawiera sporą dawkę witaminy C i K oraz wzmacniające olejki eteryczne, które wspomagają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i astmy.
Odstresowująca kąpiel
Jeśli jesteś nerwowy i łatwo cię wyprowadzić z równowagi, koniecznie spróbuj działania świerkowych kąpieli. Garść igieł świerku zalej wrzątkiem i gotuj przez chwilę. Następnie przecedź i wlej do wanny. Wystarczy, że przez kwadrans poleżysz w wannie, a staniesz się spokojniejszy i naładujesz akumulatory na kilka kolejnych dni. Taka kąpiel pomaga też przy bezsenności i depresji.
Oczyszczający napój
„Choinkowy” napój oczyszcza organizm, a szczególnie nerki. Przygotuj igły świerku, sosny i jodły. Dokładnie je posiekaj i wymieszaj. 10 łyżek stołowych mieszanki zalej litrem wrzątku i gotuj przez kwadrans na wolnym ogniu. Zdejmij z ognia, przelej do zamkniętego naczynia i odstaw na 2–3 dni w suche i ciemne miejsce. Przecedź i świeży wywar pij 6–8 razy dziennie po kilka łyków.
Świerkowe winko
Przygotuj kilka świeżo rozwiniętych pędów świerku, garść owoców jałowca, 2 szklanki półsłodkiego wina, kłącze tataraku, 3 szklanki brązowego cukru, szklankę wody, syrop cukrowy. Świerk, jałowiec i tatarak zalej winem i odstaw na 2 tygodnie w nasłonecznionym miejscu. Dolej syrop cukrowy i odstaw na kolejny tydzień. Po tym czasie przecedź i wlej do czystej butelki. Pij 3 razy dziennie po łyżce. Nalewka ze świeżych świerkowych pędów i owoców jałowca leczy chore gardło i pomaga pozbyć się męczącego kaszlu.
Wzmacniający odwar
Garść igliwia świerkowego posiekaj na drobne kawałki, zalej szklanką wrzątku i gotuj przez 3 minuty. Przykryj i odstaw na kwadrans. Pij dwa razy dziennie po kilka łyków. Przed wypiciem możesz całość lekko podgrzać. Napój zawiera sporą dawkę witaminy C. Uodparnia organizm, a w przypadku choroby wspomaga zdrowienie. Działa wykrztuśnie, zmniejsza uczucie drapania w gardle.
Żywica na rany
Świerkowa żywica przyspiesza gojenie się ran i łagodzi zmiany skórne. Zbierz trochę świeżej żywicy ze świerku i podgrzej w garnuszku. Dodaj 5 łyżeczek wosku pszczelego i dokładnie wymieszaj. Wieczorem wsmaruj na oczyszczoną i suchą skórę. Osiągniesz lepszy efekt, jeśli skórę przykryjesz bandażem.
UWAGA!
Igliwie i szyszki powinny pochodzić z czystych lasów, oddalonych od szos. Wtedy możemy mieć pewność, że drzewka nie są skażone spalinami i że nie były pryskane.