Ajurwedyjski masaż głowy działa jak błyskawica. Odpręża ciało, wycisza umysł, koi skołatane nerwy.
Według ajurwedy każdy z nas jest niepowtarzalną kombinacją trzech podstawowych energii biologicznych, tzw. dosz: vata, pitha i kapha. – Vata uznawana jest za królową dosz – mówi Elżbieta Żuk-Widmańska, konsultantka i terapeutka ajurwedyjska. – Odpowiada za ruch w naszym organizmie (krążenie, trawienie, przepływ impulsów nerwowych) i najszybciej się rozregulowuje. Zaburzona przyczynia się do większości chorób i przyspiesza starzenie się organizmu. A masaż głowy świetnie równoważy tę doszę. Przynosi ulgę zwłaszcza osobom z natury nerwowym, u których vata dominuje; ci ludzie potrzebują nieco dłuższego zabiegu niż osoby, u których dominuje kapha, z natury powolne i spokojne. Bez względu jednak na to, czy znamy swój typ konstytucyjny, czy nie, możemy z powodzeniem stosować ten prosty masaż.
Zalecany jest on zwłaszcza osobom cierpiącym na depresje, bezsenność i nerwice. Wszystkim, którzy prowadzą szybki i nerwowy tryb życia, pomoże się wyciszyć i odprężyć. Ułatwia powrót do harmonii po ciężkim dniu, przynosi szybką ulgę w nagłym stresie oraz przemęczeniu, doskonale dotlenia mózg – równoważy pracę obu półkul. To połączenie przyjemnego z pożytecznym.
1. Ułóż płasko dłoń na czubku głowy i masuj delikatnie to miejsce okrężnymi ruchami (fot. 1).
2. Następnie masuj skórę całej głowy opuszkami palców, zaczynając od skroni i idąc w stronę czubka głowy, i dalej od nasady włosów z przody i z tyłu głowy w górę (fot. 2). W tym momencie możesz użyć oleju, np. sezamowego, nanosząc go opuszkami. Wcześniej możesz go nieco podgrzać: wlej odrobinę oleju do szklanej buteleczki i wstaw ją na kilka minut do garnuszka z gorącą wodą.
3. Teraz opukaj całą głowę pięściami, równomiernie i z wyczuciem (fot. 3).
4. Następnie pociągaj za włosy, chwytając je obiema dłońmi u nasady, miejsce przy miejscu (fot. 4). Na koniec pogłaszcz głowę, również miejsce przy miejscu.
5. Rozmasuj punkty z tyłu głowy, u nasady włosów (fot. 5). Niektóre z nich są bolesne i im możesz poświęcić nieco więcej czasu.
6. Ściskaj prawą dłonią mięśnie, zaczynając od lewej strony karku i idąc wzdłuż ramienia aż do łokcia. Powtórz na drugą stronę (fot. 6).
7. Rozmasuj czoło palcami obu dłoni: posuwistymi ruchami od środka czoła aż do skroni (fot. 7). Masuj przez chwilę również same skronie.
8. Na koniec rozmasuj dokładnie płatki uszu, miejsca za uszami i charakterystyczne zagłębienie tuż przy uszach (to miejsce masuj jednym palcem, posuwistymi ruchami w górę i w dół – fot. 8).
Zaletą tego masażu jest to, że możesz wykonywać go samodzielnie. Możesz robić go tak długo, jak chcesz, ale już kilka minut wystarczy, by poczuć efekty. Możesz też użyć oleju (kokosowego, sezamowego), ale nie musisz. Masaż może stosować każdy, bez względu na wiek. Jedyne przeciwwskazanie to gorączka. Dzieci powinny mieć ukończone 3 lata.
uczennica dr. Partapa Chauhana, prowadzi warsztaty masaży
wysłuchała: Małgorzata Kacperek