Buraczany sok obniży ciśnienie krwi, zwalczy anemię i anginę. A na dodatek rano obudzi lepiej niż kawa. No to co? No to do dna!
Wystarczy wypijać dziennie szklankę tego eliksiru, by poczuć się lepiej już po dwóch tygodniach! Sok z buraka czerwonego zawiera bowiem witaminy C i B, kwas foliowy (dlatego powinny się nim zainteresować kobiety w ciąży!) oraz magnez, potas i żelazo. Właśnie taki miks składników powoduje, że sok z buraków jest sprawdzonym lekiem dla osób cierpiących na anemię. Jego wpływ na krew jest tak dobroczynny, że lekarze zalecają jego picie nawet osobom będącym w trakcie chemioterapii. Aby zawarte w soku żelazo wchłonęło się jeszcze lepiej, warto wcisnąć do niego trochę soku z cytryny, który jest bogaty w wit. C.
Ale anemia to niejedyny wróg buraczanego nektaru! Jest nim też nadciśnienie. Okazało się, że sok skutecznie je obniża i tym samym zmniejsza ryzyko udaru. Poprawia krążenie krwi w mózgu, co według badań naukowców z Uniwersytetu Wake Forest w Winston-Salem w Karolinie Północnej skutecznie zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera i łagodniejszych postaci starczej demencji. Wreszcie sok z buraków to prawdziwy balsam na chore, bolące gardło. Osoby skłonne do angin mogą go regularnie pić albo płukać sokiem gardło tak samo jak na przykład naparem z szałwii.
Buraczany sok jest bardzo energetyczny, a zarazem nie tuczy. Na wiele godzin likwiduje uczucie głodu i osobom na diecie może zastąpić jeden z posiłków. Co więcej, według najnowszych badań picie soku z buraków zwiększa naszą wytrzymałość, entuzjazm, a nawet pozwala dłużej trenować. Uwaga! Soku z buraka nie powinni pić cukrzycy!
Jak zrobić sok i jak go przechowywać?
Najprostszą metodą jest staranne wyszorowanie buraków szczoteczką i wyciśnięcie ich w sokowirówce. Ale jeśli nie mamy takiego sprzętu, obrane buraki możemy zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i z powstałej masy wycisnąć sok przez gazę. Czysty sok z buraków jest jednym z niewielu soków warzywnych, które zachowują swoje wartości nawet po wielu godzinach od wyciśnięcia. Niektóre osoby mają sensacje żołądkowe po wypiciu soku świeżo wyciśniętego, a dolegliwości te nie pojawiają się, jeśli sok postoi co najmniej 2 godz. w lodówce. Można zatem spokojnie przygotować jego większą porcję i wypić ją w ciągu 2–3 dni.