Ach śpij kochanie...
Jest nie mniej ważny niż jedzenie czy picie. Kiedy odczuwamy głód lub pragnienie, jesteśmy nie do życia. Z brakiem snu jest tak samo. Zdrowiej do tego nie dopuszczać.
Oglądaliście może film „Bezsenność”? Do miasteczka na Alasce przyjeżdża doświadczony policjant Will Dormer (Al Pacino). Ma wraz ze swoim wspólnikiem rozwiązać zagadkę brutalnego zabójstwa nastolatki. Na podbiegunowej Alasce to czas tzw. lata polarnego, kiedy przez kilka miesięcy słońce nie zachodzi nawet na chwilę. Will od przyjazdu nie może zmrużyć oka, przez co jego zegar biologiczny staje się kompletnie rozregulowany. W rezultacie policjant coraz bardziej traci poczucie rzeczywistości. To dodatkowo komplikuje sprawy...
Sen jest niezbędny do życia człowieka i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Umożliwia regenerację ciała i umysłu. Już jedna nieprzespana noc mocno obniża sprawność psychofizyczną i może powodować zaburzenia nastroju, rozkojarzenie, spowolnienie reakcji. A długotrwały (ok. tygodnia) brak snu może prowadzić do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji i stanów paranoidalnych.
Ważne jest więc, by nasz cykl snu miał naturalny, niezakłócony przebieg. Odpowiednio długi i spokojny sen ma fundamentalne znaczenie dla rozładowania napięcia spowodowanego stresami. Pozbawiając się go, zmuszamy nasze ciało i umysł do działania wbrew naturze, przez co nęka nas jeszcze większe znużenie, lęki i niepokoje.
Ina Lenkiewicz
Na dobry sen:
1. Sen jako stały rytuał dnia. Organizm przyzwyczaja się do schematów. Jeśli wprowadzisz stałą godzinę snu, on się temu podda.
2. Napar z melisy. Uspokaja i wycisza. Szklanka ostudzonej gorzkiej herbaty z melisy co wieczór tuż przed snem to naturalny, bardzo delikatny środek nasenny.
3. Gorąca kąpiel. Rozluźnia i relaksuje. Spotęgują ten efekt lawendowe sole i olejki do kąpieli.
4. Wywietrzona sypialnia. Pokój, w którym śpisz, nie powinien być przegrzany. Lepiej dla krążenia, jeśli będzie w nim chłodniej. Świeże powietrze dotlenia mózg.
5. Atmosfera. Zgaszone lub stłumione światło, cisza albo relaksująca muzyka. W sypialni musi być kojący nastrój. Tylko spokojny umysł szybko zapada w sen.
6. Wizualizacja przed snem. Zamknijmy oczy, odsuńmy od siebie najbardziej dokuczliwe myśli i lęki. Wyobraźmy sobie siebie w jak najbardziej przyjemnej sytuacji.
7. Medytacja. Czyli skupienie – wycisza, odpręża, uspokaja. W medytacji pomocna może być modlitwa.
9. Pobudka. Nigdy gwałtownie nie wyskakuj z łóżka o poranku. Najpierw poprzeciągaj się w nim leniwie jak kot. O dziwo, ta rada ma także wpływ na wieczorne zasypianie.