Choroba lokomocyjna może zepsuć każdą, najfajniejszą nawet wyprawę. Daj jej odpór!
Rzadko cierpią na tę dolegliwość niemowlęta, występuje głównie u starszych dzieci, ale zdarza się i dorosłym. Nudności i wymioty, czyli jej objawy, wywołuje błędnik nadmiernie pobudzony przez gwałtowne przyspieszanie, wstrząsy, falowanie. Środki chemiczne przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej nie są obojętne dla organizmu, w wielu wypadkach powodują senność. Zanim po nie sięgniesz, wypróbuj naturalne metody.
* Dwie, trzy godziny przed podróżą wypij herbatkę imbirową. Drugą porcję zabierz w termosie ze sobą. Na jedną porcję potrzeba ćwierć łyżeczki sproszkowanego korzenia imbiru. Proszek włóż do garnuszka, zalej szklanką zimnej wody, doprowadź do wrzenia i poczekaj, aż ostygnie. Pij małymi łykami.
* Możesz także wypróbować odwar z ćwierci łyżeczki goździków i ćwierci łyżeczki mielonego cynamonu. Składniki (przepis na porcję) zalej szklanką zimnej wody, doprowadź do wrzenia, gotuj na małym ogniu 5 minut i pij powoli.
* Skuteczny jest również napar z ostropestu plamistego, rośliny wspomagającej pracę wątroby. Jedną łyżeczkę zmielonych nasion zalej szklanką wrzątku, przykryj i poczekaj, aż ostygnie.
* Do dyspozycji masz także aromatoterapię. Nasącz chusteczkę kilkoma kroplami olejku z mięty, bazylii lub melisy. Gdy poczujesz nudności, przyłóż ją do nosa i intensywnie wąchaj.
* Przed podróżą zjedz lekki posiłek. Ze sobą możesz zabrać oliwki i cytryny. Ssanie plasterka cytryny lub zjedzenie kilku oliwek wysusza jamę ustną, czyli zapobiega wymiotom we wczesnym stadium choroby lokomocyjnej występuje nasilone wydzielanie śliny, która podrażnia żołądek i wzmaga nudności).
* Podczas podróży: statkiem nie zajmuj miejsca na dziobie ani rufie, ponieważ tam kołysanie jest największe, staraj się przebywać na pokładzie, gdzie widać horyzont, a jak jest ci niedobrze, połóż się; w samolocie najlepsze są miejsca nad skrzydłem, lecz obojętnie, w jakim miejscu siedzisz, wybierz pozycję półleżącą, ze stabilnym podparciem głowy; w autobusie lub pociągu wybieraj miejsce przodem do kierunku jazdy, jak najdalej od osi kół, w samochodzie obok kierowcy w czasie jazdy patrz na horyzont, najlepiej wybierz jeden punkt w krajobrazie, unikaj przyglądania się migającym drzewom, słupom, ponieważ – niestety – wzmaga to dolegliwości.
* Jeśli choroba dopadnie cię w podróży walcz z nią za pomocą akupresury. Uciskaj punkt położony około 5 centymetrów powyżej wewnętrznej części nadgarstka lub uciskaj punkt pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Rób to na przemian na obu dłoniach, zaczynając od lewej.