Masz dość tego okropnego pieczenia w przełyku? Trzymaj pod ręką migdały, zioła, unikaj ciężkostrawnych potraw i absolutnie jedz... powoli.
Najczęściej pojawia się zaraz po posiłku i jest wynikiem cofania się treści żołądkowej do przełyku. Prawidłowo jest tak, że pokarm przesuwa się z przełyku do żołądka, gdzie następują dalsze procesy trawienne. W soku żołądkowym znajdują się m.in. kwas solny, pepsyna i gastryna. Jeśli pokarm cofa się do góry wraz z sokiem żołądkowym, pojawia się uczucie palenia w przełyku.
Co za tym stoi? Nie tylko to, co jemy, ale także jak to robimy. Aby do zgagi nie dopuścić, ważne jest dokładne żucie każdego kęsa, nie można też jeść w pośpiechu ani wtedy, gdy jesteśmy zdenerwowani. Powinno się również zrezygnować z potraw tłustych, smażonych, ostrych przypraw, kawy, słodyczy, tytoniu, alkoholu. Tyle nawyki. A co zrobić, kiedy czujemy, że zgaga się zbliża albo przewidujemy, że może nam dokuczyć? Możemy jej zapobiec. Oto domowy program walki ze zgagą. Jest naprawdę prosty.
S O S w walce z nadkwasotą
* Migdały. Najprostszym i najszybszym sposobem na zgagę jest zjedzenie kilku migdałów, które mają właściwości odkwaszające.
* Herbatka miętowa z imbirem. Wystarczy zalać szklanką wrzątku 3 łyżeczki rumianku, łyżeczkę mięty, pół łyżeczki imbiru w proszku, poczekać, aż ostygnie, przecedzić, dodać miodu do smaku i pić małymi łyczkami.
* Napar ziołowy. Należy wymieszać w równych proporcjach liść prawoślazu, melisę, koper włoski i lukrecję. Łyżeczkę ziół zalewamy filiżanką wrzątku i parzymy 10 minut.
* Melisa. Jeśli problem ma podłoże stresogenne, pomocny będzie napar z melisy: 2 łyżeczki zalej szklanką wrzątku, parz przez 10 minut.
* Ziemniaki. Dobrze działa również wypicie (tyle że przed posiłkiem) 100 ml soku z surowego ziemniaka. Należy wycisnąć go w sokowirówce.
* Akupresura. Uciskaj mocno punkt na kości mostka, dołek między kośćmi obojczyka. Jeśli to nie pomaga, uciskaj dodatkowe punkty znajdujące się na najbardziej wystających punktach kości obojczyka (fot. 1). Zazwyczaj miejsca te są wrażliwe na dotyk.
* Su Dżok. Masuj punkty odpowiadające wpustowi żołądka znajdujące się przy linii nadgarstka i kciuka oraz punkty odpowiadające przełykowi znajdujące się na drugim paliczku kciuka od strony wewnętrznej (fot. 2). Masaż rób od góry w dół – przyspieszy to przesuwanie pokarmu w dół.
Uwaga! Gdy pieczeniu w przełyku towarzyszą bóle w okolicach żołądka, nudności czy wymioty, należy skonsultować się z lekarzem.
wysłuchała: Małgorzata Kacperek